W projekcie „Młodzi Sprawni Językowo” zaplanowaliśmy cykl czterech spotkań warsztatowych z obszaru rozwoju osobistego. Pierwsze z nich poświęcone było temu jak budować i rozwijać poczucie własnej wartości i pewności siebie, jak rozwijać swoją siłę i odporność psychiczną oraz jak dbać o swoje samopoczucie i od czego zacząć zmiany.

Warsztaty zaczęliśmy od koła życia – ćwiczenia, które uświadamia nam, w jakim miejscu w życiu jesteśmy i która dziedzina jest dla nas w tym momencie kluczowa i najbardziej wpływa na nasze dobre samopoczucie. Każdy uczestnik wybrał 8 najważniejszych sfer swojego życia z poniższej listy, a następnie ocenił swój poziom zadowolenia w każdej z wybranych dziedzin życia w skali od 1 do 10.

Typowe dziedziny życia wybierane w tym ćwiczeniu to:

Rodzina – rodzice, życie małżeńskie/życie w pojedynkę, dzieci

Szkoła, nauka

Praca – kariera zawodowa

Pieniądze – dochody

Środowisko życia – otoczenie, dom/mieszkanie, itp.

Rozwój osobisty – co robisz, żeby się uczyć albo zmieniać na lepsze

Zdrowie – stan zdrowia

Wypoczynek – wszystko, co robisz, by o siebie zadbać i zregenerować siły

Relacje – przyjaciele, zaangażowanie społeczne, życie towarzyskie

Aktywność społeczna – wolontariat, pomaganie innym

Życie duchowe

Z dziedziny, która otrzymała najwyższą notę, można czerpać siły i regenerować się.

Natomiast aktywność i poprawa w dziedzinie, która otrzymała najniższą notę, wpłynie najbardziej na nasze zadowolenie z życia.

Każdemu z nas zdarza się ulegać tzw. błędom poznawczym – przy zbyt dużej ilości informacji nasz mózg lubi sobie upraszczać. Jednak, jeśli błędy poznawcze zdarzają się nam często i stają się naszym sposobem myślenia, wpływa to negatywnie na nasze życie – nasze poczucie wartości, relacje z innymi i nasze osobiste wybory i decyzje. Ważne, aby rozpoznawać pewne schematy w myśleniu i nie ulegać im, zamieniać na myślenie zdrowe, dojrzałe. Rozpoznawanie swoich własnych skrótów myślowych i błędów poznawczych było kolejnym warsztatowym ćwiczeniem.

Przed błędami poznawczymi chroni nas praktyka krytycznego myślenia (uwaga: krytyczne myślenie to nie jest krytykanctwo!), czyli spojrzenie z dystansem, opieranie swoich ocen na faktach a nie emocjach, branie pod uwagę różnych aspektów danej sytuacji – zarówno plusów, jak i minusów. Nasze własne cechy także mogą mieć dwa końce, np. perfekcjoniści wszystkie zadania wykonają z wielką dbałością o szczegół, ale mogą mieć trudności z wyborem priorytetów i z relacjami z innymi osobami, od których potrafią za dużo wymagać – tak jak od siebie czasem za dużo wymagają, żyjąc w napięciu i stresie bycia niedoskonałym. Na warsztatach omawialiśmy zatem realistyczne patrzenie na swoje mocne i słabsze strony – bo każdy kij ma dwa końce.  

Osoba pewna siebie również dba o swoją życiową przestrzeń oraz troszczy się o siebie i swoje potrzeby, na równi z potrzebami swoich najbliższych. Dopiero jak zadbamy o siebie, mamy siłę pomagać innym, na zasadzie, że „z pustego i Salomon nie naleje”.

Na koniec rozmawialiśmy o swoich prawach, do czego dajemy sobie prawo, o co dbamy, na co zasługujemy, za co odpowiadamy my sami. Odpowiedzialność to ważny aspekt, gdyż osoba pewna siebie wie, że jest jedyną osobą, która ma wpływ na swój poziom pewności siebie i zdrowe poczucie własnej wartości.

Uczestnicy warsztatu chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i refleksjami – to bardzo cenne, kiedy możemy się inspirować nawzajem i uczyć od siebie.

Opinie uczestników warsztatów:

„Pierwsze warsztaty pozwoliły na wzmocnienie mojej asertywności i motywacji do poznawania swoich możliwości. Dzięki zajęciom mogliśmy zrozumieć, że warto walczyć o swoje cele. Spotkanie było prowadzone w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Pani Agnieszka opowiadała z dużym zaangażowaniem, co sprawiło, że miło się jej słuchało” Asia, uczestniczka projektu „Młodzi Sprawni Językowo”

„Cieszę się, że wzięłam udział w warsztatach, ponieważ otworzyło mi to oczy na kwestie rozwoju osobistego, o których uprzednio nie myślałam. Największą zaletą warsztatów było to, że wszyscy uczestnicy oraz prowadząca słuchali się wzajemnie, zawsze można było usłyszeć informację zwrotną. Pani Agnieszka bardzo ciekawie poprowadziła te warsztaty”. Martyna, uczestniczka projektu „Młodzi Sprawni Językowo”